banner-cariere-ro

Coordonator Marketing si Vanzari Online

Suntem o echipa de oameni deschisi, unde media de varsta este de 35 ani.
Suntem orientati spre calitatea serviciilor clientilor nostrii, cu experienta de peste 10 ani si proiecte de succes. Ne place sa fim transparenti, profesionisti, sa crestem continuu si sa aducem plus valoare afacerilor clientilor nostri prin oferirea de consultanta personalizata si completa, bazata de o expertiza in domeniu.
Am evoluat continuu, suntem atenti la portofoliul de servicii si clienti, punem accent pe echipe specializate care ofera valoare.

Esti o persoana optimista, entuziasta, luptatoare, disciplinata, cu dorinta de a reusi, in pofida tuturor dificultatilor care apar?
Ai experienta in marketing si vanzari online? Coordonezi o echipa in prezent?
Te vrem in echipa!

Descriere post:

  • Supervizeaza administrarea vanzarilor in marketing online si contribuie activ la imbunatatirea procesului
  • Coordoneaza echipa de vanzari marketing online
  • Se implica activ in pastrarea portofoliului clientilor si cauta noi clienti
  • Initializeaza si coordoneaza campanii specifice promovarii marketing online

Responsabilitati:

  • Propune si vizeaza proiecte de vanzari si marketing in vederea cresterii performantei proceselor principale
  • Dezvolta impreuna cu celelalte departamente implicate pachetele de produse/servicii, preturi, specificatii, creionarea politicii comerciale
  • Monitorizeaza piata si concurenta in vederea alinierii si ajustarii strategiilor si actiunilor de vanzari si marketing la cerintele specifice pietei
  • Detaliaza strategiile de marketing in initiative si concepte orientate catre client/vanzari
  • Identifica noi canale pentru promovarea si popularizarea produselor si serviciilor companiei
  • Planifica activitati pe termen scurt, mediu si lung si le urmareste
  • Stabilieste impreuna cu managementul structura procesului de vanzare (canale de atragere clienti, vizite clienti, follow-up, instrumente interne, de vanzare, ofertare, contractare, obtinere referinte, grad de satisfactie, up/cross selling), in termeni de actiuni concrete, timp alocat fiecarei actiuni
  • Clarifica responsabilitatile fiecarui membru al echipei de vanzari
  • Urmareste implementarea campaniilor de vanzari si marketing propuse pentru realizarea obiectivelor. Asigura mobilizarea resurselor necesare
  • Informeaza continuu echipa de vanzari si aliniaza actiunile cu echipele de lucru implicate
  • Evalueaza continuu rezultatele obtinute (personale si departamentale)
  • Dezvolta planurile de recunoastere a performantei si de recompensare, implicare in evaluarea si selectia echipei
  • Stabileste un echilibru si tine sub control activitatile, sarcinile trasate, timpii alocati pe activitati pentru indeplinirea obiectivelor de vanzari, vanzatorii, partenerii
  • Planifica sedintele de lucru, sesiunile de instruire, de lucru in teren sau in relatia cu clientii, feed-back si rapoartele de activitate. Organizeaza si imbunatateste fluxul intern de lucru, de documente
  • Creioneaza un calendar de intiative care cuprinde campaniile, promotiile, actiunile si ofertele speciale ce se vor desfasura trimestrial, anual

Cerinte:

  • Coordonarea unei echipe in vanzari si marketing online, minim 1 an de preferat
  • Specialist in marketing online, strategii de implementare campanii online, peste 3 ani obligatoriu
  • Intelegerea mediului online, a modului de functionare a magazinelor de comert electronic, de prezentare si a site-urilor web in general
  • Detinerea de cunostinte de optimizare SEO, PPC (Google Adwords, FacebookAds), platforme web, Social Media, Analytics, Copywriting, Web Analytic, Email Marketing
  • Cursuri/Specializari adiacente: publicitate, vanzari-negociere, marketing-online, management/leadership, de preferat
  • Cunoasterea la nivel avansat a lb. engleze
  • Viziune personala si strategii de lucru
  • Spirit de echipa, capacitate de creare si gestionare de echipe eficiente
  • Proactivitate, orientare catre rezultate si client
  • Capacitate de luare de decizii pe baza datelor existente si a resurselor puse la dispozitie
  • Capacitate de comunicare, de dezvoltare a echipei, training, mentorat, directionare, persuasiune
  • Abilitati de leadership si impact personal
  • Capacitate de organizare si sortare a prioritatilor
  • Cunostinte solide de operare PC, Excel, Internet
  • Capacitate de lucru sub presiune
  • Socializare si abilitati de networking
  • Bun comunicator, speaker la diferite evenimente

Beneficii Oferite

  • Salariu fix + bonus de performanta corelat cu obiectivele de vanzari & marketing
  • Bonuri de masa
  • Pachet de beneficii proportional cu performantele obtinute
  • Training si posibilitatea de dezvoltare profesionala (certificari, workshop-uri, seminarii, conferinte)